Úprava srsti

Srst plemene Cairn Terrier nevyžaduje pravidelné česání ani stříhání, ale minimálně 2 x ročně by se měla upravovat trimováním. První trimování se provádí u štěňat ve věku cca 8 - 10 týdnů.

Trimování je speciální úprava srsti hrubosrstých plemen psů, kam se řadí i Cairn Terrier. Spočívá ve vytrhávání odumřelé srsti (včetně kořínků), která sama nevypadá – správně trimovaní psi nelínají a jsou tudíž vhodní i do rodin s dětmi - alergiky. Díky trimování srst hrubne a stává se odolnější vůči vlivům okolí. Pod hrubými chlupy roste jemná, ale odolná podsada, která psovi po trimování zůstane, a ze které potom narostou další hrubé chlupy. Pokud by majitel psa místo trimování ostříhal, nedošlo by k výměně chlupů, srst by zplstnatěla a ztratila svou ochrannou funkci. Optimální je ruční trimování, ale někteří chovatelé  používají i trimovací nůžky. Při neodborném zacházení s trimovacími nůžkami však může rovněž dojít k poškození srsti a pro psa může být zákrok bolestivý. Při dobře provedeném ručním trimování není sice procedura pro psa příjemná, ale rozhodně není bolestivá a pes si na ni postupem času zvykne. Nepříjemná je pro majitele i psa hlavně délka trvání trimování, která při pravidelné péči vyžaduje cca 2 hodiny času. Plemeno Cairn Terrier má svůj standard a správná kvalita srsti je předmětem posuzování na výstavách.

Kde trimovat? První trimování většinou provádí chovatel, od něhož si štěně vezmete. Tedy v případě, že to sám umí (moje panička mě netrimuje, protože se to zatím nenaučila). Chovatel vám také může doporučit psí salon, kde budete psa v budoucnu trimovat, ale můžete si salon najít také sami. Je však nutné se přesvědčit, zda má salon zkušenosti s trimováním plemene Cairn Terrier, jinak může být výsledkem kern alá knírač nebo pudlík. To vám zcela znemožní psa vystavovat a napravení takového zákroku může vyžadovat dlouhodobější péči.

 


Kontakt

Cairn Terrier - chovatelská stanice Wet Kiss

Topasová 910, 251 68 Kamenice

+420 775 959 697