Standard plemene

CAIRN TERRIER - KERNTERIÉR (Standard FCI č. 4/12. 3. 1998)

Klasifikace: skupina 3, sekce 2 nízkonozí teriéři, bez pracovní zkoušky.

Velikost: kohoutková výška je průměrně 28 – 31 cm, vždy v poměru ke hmotnosti, která je ideálně 6 – 7,5 kg.

Zbarvení: krémové, pšeničné, zlaté, červené, šedé až černavé. Žíhání u všech těchto barev je přípustné, nikoli však zbarvení zcela černé, bílé nebo černo-tříslové. Velmi typické je tmavé zakončení krycích chlupů na uších a na čenichu.

Vzhled: hlava je malá, ale poměr k velikosti těla je úměrný. Stop je výrazný, čenichová partie je silná, stejně jako čelisti. Nos je černý. Hlava je dobře tvarovaná.

Oči: středně velké, tmavě hnědé, šikmo posazené, lehce zapadlé, s rozcuchaným obočím.

Uši: malé, zašpičatělé, dobře nesené a vzpřímené, nepříliš od sebe posazené ani příliš osrstěné.

Zuby: velké, čelisti silné, skus nůžkový.

Krk: správně nasazený, nikoli krátký.

Tělo: má rovný hřbet střední délky. Žebra jsou dobře klenutá, hluboká; bedra pružná.

Končetiny: středně dlouhé, silné, kryté hrubou srstí, stehna jsou silná a svalnatá, hlezna nízká, ani vybočená, ani vbočená.

Tlapy: u hrudních končetin jsou větší než tlapy pánevních končetin, mohou být lehce vytočené ven. Polštářky jsou vysoké a pevné.

Ocas: krátký, vyvážený, dobře krytý srstí, ale bez třásní. Nasazený není ani příliš vysoko ani příliš nízko, nesený je vesele, ale nikoli přetočený dolů směrem k hřbetu.

Srst: kvalita srsti má ochranný charakter - je odolná vůči povětrnostním podmínkám a musí mít dobře vyvinutou podsadu, která je krátká, měkká a hustá. Krycí srst je hustá, tvrdá, ale nikoli hrubá, někdy lehce zvlněná.

Povaha: povahou je nenáročný, přizpůsobivý, veselý, bystrý, učenlivý, poslušný, odvážný, hravý, bezproblémový, někdy dominantnější a sebevědomý, samostatný, přátelský se smyslem pro humor, celkově společenský, sportovně založený - fyzicky zdatný.

Využití: rodinný pes, dobrý hlídač.

 

 


Kontakt

Cairn Terrier - chovatelská stanice Wet Kiss

Topasová 910, 251 68 Kamenice

+420 775 959 697