Původ plemene

Plemeno Cairn Terrier pochází ze skotského ostrova Skye, kde bylo již v době vlády Marie Stuartovny, královny skotské a francouzské, vyšlechtěno hlavně k lovu lišek a kun v horských podmínkách. Místní zemědělci je využívali i k lovu menších hlodavců, žijících pod zemí. Hranice pozemků byly na ostrově vyznačeny kamennými mohylami, kde se zvířata často ukrývala. Předkové dnešních kernů žili v hojných počtech na statcích a zemědělských usedlostech západního pobřeží Skotska. To je důvodem, proč je plemene často prezentováno jako teriér ze skotské vysočiny. Na Hebridách (souostroví na západě Skotska) bylo plemeno označováno jako "skye otter" - vydří, protože bylo využíváno k lovu vyder. 

Samotný název plemene Cairn Terrier je odvozen z latiny a je složeninou dvou slov Cairn a Terrier. Ve volném překladu znamená "cairns" kámen nebo hromadu kamení (mohylu) a Terrier je odvozeno z latinského slova "terra" - zem. Způsobu využití a podmínkám chovu byl přizpůsoben i vzhled tohoto plemene. Cairn Terrier má malé špičaté uši, silný čenich a přední tlapky jsou větší a silnější než zadní. Srst je hrubá a hustá a odolná vůči mrazu i horku. Psi se dožívají průměrného věku 14 let.

Poprvé bylo plemeno Cairn Terrier vystavováno na Cruftově výstavě v roce 1909, ale pod názvem krátkosrstí skyeteriéři. V roce 1912 byl uznán standard původně loveckého plemene Cairn Terrier a v roce 1914 už bylo vystaveno 60 psů tohoto plemene.               


Kontakt

Cairn Terrier - chovatelská stanice Wet Kiss

Topasová 910, 251 68 Kamenice

+420 775 959 697